Novasita
Novasita
Bilgiler
Sağlıklı Yaşamın Sırrı Omega-3
omega3,balik-yagi

Sağlıklı Yaşamın Sırrı Omega-3


Ülkemizde özellikle son yıllarda popüler olan, televizyon programlarına ve köşe yazılarına konu olan Omega 3; Aslında çok uzun yıllardır hayatımızın içinde yer alıyor.

Endüstri devrimiyle birlikte, gıda sanayinde gelişen konvansiyonel üretim, birçok gelişmiş ülkede kalp ve damar hastalıklarında artışı da beraberinde getirdi.


Bu gelişme sonrası 1970’li yıllarda Dr. Bang öncülüğünde bir grup bilim insanı Gröland Adasında kapsamlı ilk klinik çalışmayı gerçekleştirdi. Bu bölgenin seçilme sebebi burada yaşayan İnuit halkının kalp hastalıklarına ve ani ölümlere yakalanma oranlarının çok düşük olmasıydı. Yoğun olarak balina ve fok eti ile beslenen halkın kalp ve damar yapılarının daha sağlıklı olduğu, trigliserit düzeylerinin düşük ve HDL düzeylerinin de yüksek olduğu saptandı. Bu çalışmanın ardından omega-3 yağ asitleri başta Amerika ve birçok Avrupa ülkesinde kalp ve damar sağlığı için düzenli olarak kullanılmaya başlandı.Daha sonraki yıllarda yapılan çalışmalarda; Mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin ile Omega-3 arasındaki etki incelenmiştir. Farklı coğrafyalarda ve farklı besin alışkanlıklarına sahip denekler üzerinde yapılan araştırmada kandaki omega-3 ve serotonin oranları incelenmiş ve her ikisinin de kan düzeylerinin paralel seyrettiği anlaşılmıştır. Almanya, Kanada ve Yeni Zelanda gibi omega 3’ün az tüketildiği ülkelerde depresyon oranının %5; Japonya ve Tayvan gibi omega 3’ün bol tüketildiği ülkelerde bu oranın %1 seviyesinde olduğu saptanmıştır. 

balikyagi

Daha sonrasında teknolojik ilerlemenin getirdiği yeni yaşam tarzı, beslenme alışkanlıklarımıza da yansımış; İnsan vücuduna gerekli enerjinin kaynağı olan ve dışarıdan alınması zorunlu yağlar arasında ki dengede bozulmuştur. Tükettiğimiz ayçiçeği, mısır, pamuk ve soya yağlarının artması ile aldığımız omega-6 miktarı yükselmiş, bunun yanında et, süt, tavuk gibi gıdalardan almamız gereken omega-3 miktarı da azalmıştır. Bunda en büyük etken özellikle hayvancılık da hazır yemlere dönüş ile doğal üretim prosesinin bozulması etkili olmuştur. Aldığımız her 1gr omega-3 e karşılık 20g omega-6 alarak, bu hassas yağ dengesi zedelenmiştir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’ne göre bu denge 1 gr Omega-3 e karşılık maksimum 10gr Omega-6 olmalıdır.Sağlıklı yaşamın sırrı da; bu dengenin korunmasıyla sağlanır.

Omega 3 ve Omega yağlarının dengesi sağlandığında;

 • Kana akışkanlık sağlar ve düzenli kan dolaşımını destekler.
 • Kalp hastalıkları riski azaltılır.
 • HDL seviyesinde artış görülür.
 • Trigliserit seviyesinde azalma görülür.
 • Hücre gelişimine katkıda bulunur.
 • Gebelik döneminde ve sonrasında bebeklerin beyin ve sinir sistemi gelişimine katkıda bulunur.
 • Enfeksiyonlara karşı savunma sistemini güçlendirir.
 • Mutlu ve zinde hissetmeye yardımcı olur.
 • Kadınların adet ve menopoz döneminde yaşadıkları sorunların en aza indirilmesine yardımcı olur. 
 • Çok sayıda etkileyen kemik erimesi hastalığının tedavisine de katkıları vardır. 
 • Böbrek hastalıklarında böbrek fonksiyon kayıplarını yavaşlatır.
 • Kan şekeri seviyesinin kontrol altında tutulmasını sağlar. 
 • Sağlıklı ve pürüzsüz bir cilt ile canlı, parlak saçlar gözle görülebilir en etkin sonuçlarıdır. 


Günümüzde Omega-3, birçok gelişmiş ülkede ekstra alınacak takviye olmanın haricinde; Temel besin maddelerine eklenmek suretiyle bebeklik çağından başlanarak, yaş sınırı olmaksızın tüm yaşam boyunca tüketilmeye başlanmıştır. Ülkemizde de Ege Üniversitesinin öncülüğünde gıdaların balık yağı ile zenginleştirilmesi konusunda çalışmalar yapılmaktadır. Başta bebek mamaları, margarinler, süt ürünleri ve yumurtaya ekstra Omega-3 eklenerek toplumun her sınıfına Omega-3 ile zenginleştirilmiş temel ürünler sunulmaktadır.Son yıllarda omega-3’ün çok popüler olmasıyla birlikte; Piyasaya birçok ürün arz edilmiş, ne yazık ki bunların bir kısmı sadece ticari kaygılar ile satışa sunulmuştur. Kullanılacak omega-3’ün seçiminde mutlaka formülasyon da ki EPA ve DHA değerlerine bakılmalı, ürünün sertifikalarının kontrollerini, imalat yöntemleri ve omega-3 kaynağının sorgulanması önem taşımaktadır.Omega-3 ile sağlıklı yarınların bizlerle olması dileklerimizle…


Novasita.com Sitesinden Omega 3 yağlarını inceleyebilir ve satın alabilirisnizİnternet sitemizde bilgisi verilen ürünler keisnlikle tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmaz ve doktor onay gerektirmezler. Bu internet Sitesinde ilaç satışı yapılmamaktadır. Bu ürünlerin direk çeşitli hastalıkları önleyici ve tedavi edici özelliği yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli beslenmenin yerine geçemez.