Ucuz indirimli Elektrik
İndirimli Elektrik
Haberler
Güneş Enerjisi
ucuz-elektrik-gunes-enerjisi

Güneş Enerjisi


Evlerimizin çatılarını güneş panelleri ile doldurduğumuzu düşünün. Hem küresel pazardaki artan enerji fiyatlarına hemde çevreye olan sorumluluklarımıza çok güzel bir kendimiz için pozitif olacak bir hareket yapmış oluruz. Son günlerdeki enerji piyasında baya değişlikler oldu. Artık Serbest Tüketici olan elektrik tüketicileri kendi elektriklerini kendileri satın alabilir. İstedikleri firma ile anlaşabilirler. Bu nasıl olur demeyin çünkü uzun zamandır var olan birşey. Serbest Tüketici olma koşulları hep aşağıya doğru iniyor. Yakın bir zamanda tüm tüketiciler serbest tüketici olabilirler. Konulan konu tamamen serbest tüketici kavramı ama neden serbest üreticide olmayalım? Bizleri tutan ne?

Bununla ilgili olarak eğer sizlere güneş enerjisi hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Öncelikle güneş enerjisi, gerek çevreci olması gerekse ucuz işletme maliyeti sebebi ile tercih edilen elektrik üretme ssitemlerinin başında geliyor. Evlerimizin çatılarına bile rahatlıkla monte edebileceğimiz paneller sayesinde ulaşılabilir bir yenilebilir enerji kaynağıdır. Eğer Türkiye'nin güney bölgelerinde yani güneş ışınlarının daha çok göründüğü yerlerde oturuyor veya panellerinizi burada monte etmek istiyorsanız zaten , yatırımlık kapitaliniz var ise durduğunuz kabahat. Paranızı orta vadede çok kısa sürede amorti edebilir ve panellerin 25 sene ortalama ömürleri boyunca kar etmeye devam edip , gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakabilirsiniz. Bir ev için kurulacak sistemin maliyeti ise ne kadar olacağını sizlerle paylaşmak istiyoruz.


Güneş enerjisi kullanarak elektrik üretimi, yaşadığımız su Dünya'da elektrik ücretleriniz her geçen gün arttığı piyasa koşullarında ve her geçen gün kirlenen havamıza küçük bir katkımız olacak şekilde temizlenmesine değil ama daha da kirletmemeye bir adım atmak bile altı çizilecek noktaların başında gelmektedir. Kullanımınım çok kolay , işletme maliyetinin çok düşük olması sebebiyle oldukça popülerdir. Burada bahsettiğimiz fotovoltaik hücreler ile elektrik enerjisi üreten sistemler üzerinedir. Güneş enerjisinden elektrik enerjisi elde edecek farklı yollar vardır ama biz en yaygın olan fotovoltaik hücreler ile üreten sistemlere fokuslandık.


Güneş enerjisinden elektrik üretmek için kurulacak bir sistemde isteğe bağlı olarak akü de kullanılabilir. Eğer sizin elektriği ürettiğiniz zaman ile elektriği kullandığınız zaman farklı zaman aralıklarında ise o zaman akü olmazsa olmazınızdır. Evler için kurulan enerji sistemlerini sisteme verip bundan para kazanmak şu an için çok mantıklı gözükmüyor (çok küçük yatırımcılar için) . Akü kullanırsanız akü şarj regülatörüde kullanacaksınız. Sizin istediğiniz veya gereksinmelerinize göre panel sayısını arttırıp azaltabilirsiniz. Buradaki en önemli nokta gereksinmelerinizi iyi belirlemek olacaktır. Ne kadar elektrik ihtiyacınız olacağınıza elinize hesap makinası ve kağıt kalem alarak başlayabilirsiniz. Akü şarj regülatörü ise akülerinizin aşırı şarj ve deşarj halinde zarar görmesini engellemek içindir. Şarj regülatörü akünün durumuna göre, güneş pillerinden gelen akımı keser ya da yükün çektiği akımı keser.


Güneş enerjisinden ucuz elektrik elde etmek için tabiki en önemli eleman güneş panelleri olacaktır. Fotovoltaik hücre olarak ta adlandırılabilir. Güneş enerjisinden elektrik enerjisine geçişleri yapacak eleman bu elemandır. İşin yükü ve tümü bu eleman sayesinde olur. Günümüz teknolojilerine göre bu güneş panellerinden elektrik elde etmek için verimlilik %24 ' lere çıkmıştır. Burada tabiki maliyette önemli olacağı için firmadan firmadan oldukça farklılık göstermektedir. Güneşlenme süreleri ise lokasyona bağlı olarak değişmekle birlikte lışın 5 saaten yazın 11 saate kadar çıkabilir. Sadece güneşlenme olarak bakmamak gerek. Havadaki nem oranı ve havadaki toz partiküllerinin oluşu güneş panellerinden elektrik enerjisine çevrimlerde negatif rol oynar.


Akü sistemi eğer güneş enerjisinden elektrik enerjisine dönüş yapacağınız zamanlar , üretilen elektrik kullanılacak bir durum söz konusu değil ise o zaman sizlerde enerjisiy bir şekilde depolamak zorunda kalacaksınız. Her geçen sene akü maliyetleri ve akü kapasiteleri artmaktadır ama buda sisteme ekstra bir yük olarak geri dönecektir. Akü kapasitenize aynı ihtiyaçların belirlendiği gibi ortaya çıkartıp ona göre akü sistemi kurmanız gerekmektedir. Eğer sadece elektriğinizi güneşten sağlıyorsanız o zaman güneşşsiz ve az güneşli günde de size yetecek kadar enerjiyi size verecek bir sistem düşünmenizde fayda vardır. Günlük tüketimizn eğer 10 kW saat ise ortalama olarak kaç gün güneşsiz kalacağınızı hesaplayıp , mesela 4 gün , 40 kW saat 'lik bir akü sistemini düşünmeniz gerekiyor.Akü şarj regülatörü ise güneş panellerinden gelen akımı ayarlar ve akünün tam dolması veya tamamen boşalmasını engellemek için kullanacağınız bir elemandır. Ne kadar akım istiyorsanız o kadarlık akımı sistemde ayarlamanız gerekmektedir.Bunlarla birlikte doğru akımdan alternatif akıma çevirmek için gerekli bir elamanımız daha bulunmak zorunda. Evirici adı verilen bu sistem elemanı tam sinüs veren ve vermeyen olarak iki farklı cinsi vardır.Hassas yükleriniz var ise tam sinüs çıkısı kullanılması daha mantıklı bir seçim olacaktır.Akü sisteminin düşünülmediği bir sistem için ; Aylık 300 kW elektrik harcayan bir ev için senelik yaklaşık olarak 3,6 mWsaat lik bir enerji tüketimi söz konusu olacaktır. kW cinsinden ise karşılığı 3600 kw saat olaraktır. Bu gereksinim için kurulacak güneş enerjisi maliyeti 20.000 TL civarındadır. Bu hesaplar kabaca Türkiye'nin güney bölgeleri için düşünülmüştür.
Kiyaslamanya.com ise bu anda devreye giriyor ve insanlar ucuz elektrik denince akıllarında artık elektriği daha ucuza alacakları kavramı var ama nasıl alacaklarını bilmiyorlar. Eğer sizlerde artık elektriğinizi başka firmaya taşımak istiyorsanız www.kiyaslamanya.com adresini ziyaret edin ve onlarca elektrik firmasının onlarca tarifesi arasında boğulmadan basit bir şekilde elektriğinizi taşıyın. Tek yapmanız gereken www.kiyaslamanya.com adresinden elektrik segmesinden arama kriterlerini doldurmak ve sonradan sizin için en uygun olan elektrik tarifesini seçip başvur düğmesine basmak olacaktır. Ondan sonra bilgilerini doldurup kiyaslamanya.com ' un bu konuda uzman deneyimli satış temsilcileri tarafından aranmanızı bekleyin.indirimli-elektri-gunes-enerjisi

Sizlerde daha ilk andan itibaren kazanamak istiyorsanız hemen www.kiyaslamanya.com 'a gelin ve kazanmaya başlayın.