Ucuz indirimli Elektrik
İndirimli Elektrik
Haberler
Serbest Tüketici
serbest tuketici

Serbest Tüketici


Son günlerdeki enerji piyasında baya değişlikler oldu. Artık Serbest Tüketici olan elektrik tüketicileri kendi elektriklerini kendileri satın alabilir. İstedikleri firma ile anlaşabilirler. Bu nasıl olur demeyin çünkü uzun zamandır var olan birşey. Serbest Tüketici olma koşulları hep aşağıya doğru iniyor. Yakın bir zamanda tüm tüketiciler serbest tüketici olabilirler.

Bununla ilgili olarak eğer sizlerde ucuz elektrik kullanmak istiyorsanız yapacağınız ilk şey serbest tüketici olup olmadığınızı bilmektir. Bunun içinde linke tıklayarak serbest tüketici olup olmadığınızı anlayabilirsiniz

Serbest Tüketici, cep telefonu numarasını , internet veya bireysel emeklilik şirketi taşır gibi elektrik firmasnı yani tedarikçisini değiştirme hakkını elinde bulundurmaya başlayan tüketicilere denir. Serbest tüketici uygulaması olarak bilinen uygulamayla EPDK'nın belirlediği limitler içinde elektrik tüketimi olan herkes elektrik firmasını değiştirme ve ucuz&indirimli elektrik kullanmaya başlama hakkına sahip oluyor. Başka bir deyişle, faturanıza bakarak serbest tüketici elektrik tüketimi limit araklığında iseniz elektrik firmanızı değiştirebilir ve ucuz elektrik kullanmaya başlayabilirsiniz. Serbest tüketici olarak firmanzı başka bir firma ile değiştirdiğinizde elektriğinizin size nasıl ulaştırılacağı hakkında buraya tıklayarak kiyaslamanya.com youtube video kanalındaki videolara bakabilirsiniz.

serbest tüketici uygulaması adı verilen uygulama, elektrik piyasasının özelleşmesiyle direk günlük yaşantımıza girmiştir. Artık internet sağlayıcımızı, tv platformumuzu (Dsmart/Tivibi/Digitürk/UyduNet), telefon firamızı (operatör firmaayı ) değiştirebildiğimiz yani taşıyabildiğimiz gibi , serbest tüketici olarak elektrik firmamızı da değiştirebiliriz veya başka firmaya taşıyabiliriz. Serbest tüketici olarak elektrik firmamızı değiştirmek yada taşımak numara taşımaya çok benzer. Serbest tüketici olup olunmadığına bakılmadan, elektrik kablolarımızın tüm bakım ve onarım işlemleri elektrik dağıtım şirketleri tarafından yapılmaktadır. Bir kişi elektrik faturası varsa yani normalde elektrik hizmetini şu an alıyorsa, zaten elektrik dağıtım şirketinden de hizmet alıyor. Bu işlemide özel bir şirketten karşılıyor.Artık elektrik dağıtım şirketlerinde özel şirketlerdir.

Elektrik sisteminde artık dağıtım şirketlerinden elektrik satışı yetkisi alınmıştır yani artık işi kendileri yapmayacaklardır bu işi artık yasalar gereğince elektrik tedarikçileri yani elektrik firmaları yapmaktadır. Serbest tüketici olan herkes de istedikleri elektrik firmasından elektrik hizmetini satın alabilirler. Elektrik firmaları yani tedarikçileri, özel elektrik dağıtım şirketleri tarafından bakılan,sahip oldukları ve kontrol ettikleri elektrik kablolarını kullanarak tüketicilere elektrik hizmetini veririrler. Elektrik faturanıza bakacak olursanız , faturayı elektrik dağıtım şirketinin değil, bir başka şirketin kesmiş olduğunu fark edeceksiniz. Şu an zaten elektrik firmanızı değiştirmişken, neden serbest tüketici olarak elektrik tedarikçinizi değiştirip daha ucuz elektrik kullanmıyorsunuz ?

Serbest tüketici limitleri peki nasıl belirlenir? Serbest tüketici limitleri EPDK (enerji piyasası düzenleme kurulu) tarafından hazırlanan ve yayınlanan yönetmeliklerle belirlenir. Epdk, piyasa ve mevcut altyapı şartlarını izleyerek her sene yıl bu limitleri yeniden kendi içinde görüşür ve güncelleme yapar. 2001 yılından bu güne kadar kademeli olarak yeniden görüşülüp düşürülen serbest tüketici elektrik tüketim limitleri, 2015 yılında yıllık 4000kwh elektrik tüketimi yapan tüketicileri kapsamıştır. Bu serbest tüketici limitleri ışığında aylık ortalama 133 tl ve üzeri elektrik faturası olan tüm elektrik tüketicileri serbest tüketici olacak ve serbest tüketici haklarından faydalanabilecektir.Serbest tüketici olarak elektrik tedarikçisini yani elektrik firmasını değiştiren yada taşıyan her tüketici ucuz elektrik kullanma hakkını eline almış olur. Önümüzdeki günlerde serbest tüketici elektrik tüketim limitlerinin düşmesi beklenmektedir. Su an için sadece mevcut limitler dahilinde elektrik tüketimi olan tüketiciler elektrik firmalarını taşıyabilmektedir.

Ev, Ofis,fırın,bakkal dükkanı,bilgisayar tamir servisi,lokanta,ana okulu gibi işyeri kullanma amacınız ne olursa olsun aylık ortalama 133 TL ve üzeri olan tüm elektrik tüketicileri Serbest Tüketici olarak kabul edilir ve bunun ışınğında serbest tüketici olarak elektrik tedarikçisini değiştirerek ucuz elektrik kullanmaya hemen anında başlayabilir. Sizin de serbest tüketici limitleri üzerinde elektrik tüketiminiz var ise , yani aylık 133 TL ve üzerinde elektrik faturası ödemekteyseniz buraya tıklayarak kiyaslamaya.com adresine girerek size en uygun elektrik tarifesini bulabilirsinizve anında başvurabilir ve indirimli & Ucuz Elektrik kavramının tadını çıkartabilirsiniz.

İnirimli Elekrik Sistemi çok basittir. Elektrik satan yani elektrik üreten firmalar, sizin şehrinizde var olan , elektrik dağıtım şirketleri tarafından çalıştırılan elektrik şebekesini kullanarak elektriği size ulaştırır. Hiçbir elektrik kablosu, sayaç gibi fikiksel bir değişiklik olmadan direk masa başında 1 tuş ile bu işlem gerçekleştirilir. Elektrik üretim şirketleri yani santraller , ürettikleri elektriği şebekeye verirler ve bu şebeke tüm Türkiye’yi dolaştığından, elektrik tedarik firmaları bu elektriği her yerde satabilir. Serbest tüketici limitleri içinde elektrik faturanız varsa , en ufak altyapı değişikliği yapmadan -sayacınız, kablonuz vs. değişmeden- indirimli & ucuz elektrik kullanmaya başlayabilirsiniz.

Serbest tüketici olarak firma değiştirmenin & taşımanın avantajları ise

Serbest Tüketici olan herkes cep telefonu firması operatörü taşır & değiştirir gibi elektrik firmalarnı değiştirme hakkına sahiptirler. Yıllardır alışık olduğumuz şekliyle evlerimizde ya da işyerlerimizde kullandığımız elektrik devlet tarafından sağlanmakta ve satılmaktaydı. Ama artık tüm süeç özelleştiği için her kullanıcı kendi firmasını kendisi seçebilir. Bunun yanında pek çok tüketici serbest tüketici olduğu halde elektrik elektrik tedarikçisini değiştirebileceği hakkında bilgiye sahip değildir. Peki serbest tüketici olarak elektrik firması değiştirmenin avantajları nelerdir?

Elektrik kalitesi değişmeden,hiçbir altyapı,kablo,sayaç vs değişmeden daha ucuz ve indirimli elektrik kullanabilirsiniz. Farklı firmaların sundukları farklı hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Mesela bir firma online elektrik faturası ödeme hizmeti sunarken, bir diğeri 24 saat çağrı merkezi hizmeti verebilir. Bu şekilde de sunulan hizmetlerden hangisi size en uygun geliyorsa o tedarikçiye geçiş yapabilirsiniz. Bir firmanın ios & android işletim sistemli cep telefonu uygulaması olabilir , diğerinin ise cağrı merkezinde daha çok insan çalışıyor olabilir. Sözleşme şartları (sözleşmeden cayma hakkı, fiyat garantisi süresi, fiyat garantisi şekli gibi) her firma için farklılık gösterebilir. Sözleşme şartları en uygun olan firmaya geçiş yapabilirsiniz.

Tamamen yenilenebilir kaynaklı üretilen elektriği kullanmanız teknik olarak mümkün olmasa da, üretim portföyünün tamamı yenilenebilir kaynaklı olan bir firmayı tercih ederek çevre duyarlılığını teşvik edebilirsiniz. Firmaların satın aldıkları santrallerde farklılık gösterebilir. Türkiye Elektrik piyasası büyük bir havuz gibi düşünülürse , aslında tükettiğiniz elektrik değişmez. Sadece havuza sizin için kimin elektrik vereceği değişir. Örneğin aylık 1000 liralık elektrik tüketiminiz var ise , seçeceğiniz tedarikçi sizin için aylık 1000 liralık elektriği havuza verir. Bu şekilde de tükettiğiniz elektriğin kalitesi,amperi voltu hiçbir şekilde farklı olamayacağı gibi, elektrik enerjiniz de kesinlikle herangi bir kesintiye de uğramayacaktır. Özel kampanyalardan yaralanabilirsiniz.

Özelleşen elektrik piyasasında ilk defa internetten farklı firmaların tarifelerini www.kiyaslamanya.com'da hemen karşılaştırıp ve kendi seçtiğiniz firmaya geçişinizi yapabilirsiniz.Anlaşıldığı gibi tamamen serbest piyasa koşulları altında ve tamamen her öğesi ile özelleşmiş olan bu sektör şu anda tüketiciler ve Türkiye için karşımıza çok önemli fırsatlar çıkartıyor. Bu fırsatlar sadece Türkiye için Dünya için bile artı değerler taşımaktadırlar.


Kiyaslamanya.com ise bu anda devreye giriyor ve insanlar ucuz elektrik denince akıllarında artık elektriği daha ucuza alacakları kavramı var ama nasıl alacaklarını bilmiyorlar. Eğer sizlerde artık elektriğinizi başka firmaya taşımak istiyorsanız www.kiyaslamanya.com adresini ziyaret edin ve onlarca elektrik firmasının onlarca tarifesi arasında boğulmadan basit bir şekilde elektriğinizi taşıyın. Tek yapmanız gereken www.kiyaslamanya.com adresinden elektrik segmesinden arama kriterlerini doldurmak ve sonradan sizin için en uygun olan elektrik tarifesini seçip başvur düğmesine basmak olacaktır. Ondan sonra bilgilerini doldurup kiyaslamanya.com ' un bu konuda uzman deneyimli satış temsilcileri tarafından aranmanızı bekleyin.serbest-tuketici

Sizlerde daha ilk andan itibaren kazanamak istiyorsanız hemen www.kiyaslamanya.com 'a gelin ve kazanmaya başlayın.