Ucuz indirimli Elektrik
İndirimli Elektrik
Haberler
Elektrikli Fırın ve Ocak ' ların Tüketimi ve Tasarruf Yöntemleri
ucuz camasir makinesi tuketimi elektrik

Elektrikli Fırın ve Ocak ' ların Tüketimi ve Tasarruf Yöntemleri


Fırın ve ocak yemek pişirmek için Türk halkının olmazsa olmazlarındandır. Sıcak ev yemeği yemek kültürümüzün bir parçasıdır. Mikrodalga fırın ve kültürü daha ülkemizde hakim olmadı. Küreselleşen dünyada bu kaçınılmaz gibi gözüksede bu kültürümüz sağlık anlamında bize çok fazla pozitif geri dönüşleri vardır.

Öncelikle üzerine konan tencere ve tavayı ısıtan ama ocağın üzerine elinizi koyduğunuzda elinizi yakmayan yeni nesi indüksiyonlu ocakları almanızda fayda var. Ev kazaları açısından ve evinizde özellikle çoçuk var veya gelme ihtimali var ise tavsiye ederiz. Bu tip şeyler sadece bir kere olur ama sonucu kötü olabilir. Ocağın yerleştiren tava ve kap olduğunu dğşünürsek bu ocaklar direk bu kap veya kabı ısıtırlar. Diğer tiplere göre daha hızlı sonuç alabilirsiniz çünkü kendisini değil direk sistemin ısı kaynağına dönüştürerek pişirme işlemini yapar.

İndüksiyonlu ocağın yüzeyi kesinlikle ısınmaz , üzerine konan kap ısınır. Böylece ocağın kendisinin elinizi yakma riski yoktur. Peki bu indüksiyonlu ocakların çalışma prensipleri nedir o zaman ? Bu fiziksel olay nasıl gerçekleşir ? Kolayca açıklanmak istenirse ,indüksiyonlu ocak sistemini açık bir devre sistemi olarak düşünebilirsiniz. Bu ocağın uzerine kap konulduğunda devre bir şekilde çember gibi tamamlanır ve kap ısı üretme işlemine başlar. İndüksiyonlu ocağın seramik yüzeyinin hemen altında bulunan bir elektromıknatıs, manyetik alan üretir. Ocağın üzerine doğru kap konulduğunda, kabın metal gövdesi bu manyetik alandan enerji alarak ısınır. Böylece ısı ocağın yüzeyinde değil; doğrudan üzerindeki kapta üretilmiş olur. Elektrik ve Elektronik devrelerde bu manyetizmanın gücü yukarı ve aşağı çekilebilir. Bu güç anlık olarak değiştirilebilmektedir. Normal geleneksel gazlı ocaklarda ( enerji kaynağı doğalgaz ve normal tüp olabilir ) ısı üretim verimliliği aslında oldukça düşüktür. Bunun nedenlerinden biri hem alevler tarafından üretilen enerjinin büyük bir kısmının ısıtılan kabın yanlarından kaçması biri isede önce kabın sonra da içerisindeki yiyeceğin ısıtılma mecburiyetidir. İndüksiyonlu ocaklarda ısı verimliliği %80 'lerde olurken , eski tip gazlı ocaklarda %40 oranındadır. Elektrikli radyan ocaklarda ise ısı üretim verimliliği oranı %70 civarınadır. Gelelim cebimizden çıkan paraya ; Tüketim mukayese edildiği zaman, normal bir ocak tam kapasite ile çalışırken bir saat boyunca 8000-10000 BTU arasında ısı açığa çıkartmaktadır. Eşit düzeydeki ısı açığa çıkması için elektrkli indüksiyon bir ocak 1.25 kW elektrik harcayarak elde edebilmektesiniz. Bu değeri güncel elektrik birim fiyatı ile çarparak maliyetini kolayca bulabilirsiniz. İndüksiyonlu ocakların tabiki en büyük yararı , sağlanan zaman tasarrufudur.1 litresuyun kaynama süresi, indüksiyonlu bir ocak ile yaklaşık yarıya düşmektedir.


Kiyaslamanya.com ise bu anda devreye giriyor ve insanlar ucuz elektrik denince akıllarında artık elektriği daha ucuza alacakları kavramı var ama nasıl alacaklarını bilmiyorlar. Eğer sizlerde artık elektriğinizi başka firmaya taşımak istiyorsanız www.kiyaslamanya.com adresini ziyaret edin ve onlarca elektrik firmasının onlarca tarifesi arasında boğulmadan basit bir şekilde elektriğinizi taşıyın. Tek yapmanız gereken www.kiyaslamanya.com adresinden elektrik segmesinden arama kriterlerini doldurmak ve sonradan sizin için en uygun olan elektrik tarifesini seçip başvur düğmesine basmak olacaktır. Ondan sonra bilgilerini doldurup kiyaslamanya.com ' un bu konuda uzman deneyimli satış temsilcileri tarafından aranmanızı bekleyin.indirimli-elektrik-firin-elektrikli-ocak-tuketimi

Bunların dışında eğer normal sistem bir ocak kullanıyorsanız da ; Pişirme işleminde altı nispete diğerleine göre daha düz olan tencere/kap/tavalar kaplar tavsiye edilir. Ocağın üzerine koyacağınız ne tencere/kap/tava ' nın altı temiz olmalı ve tam ateşi ortalamanız gerekir. Tencere /tava veya kapların kapakları kapalı olarak pişirme yapmak hem pişirmede zamandan tasarruf ettirir hemde hem de enerji/elektrik tüketimini aşağıya çekip elektrik / eneri tasarrufu yapılmasını sağlar.Böylece sağlanacak buhar enerjisiyle yaklaşık % 50 tasarruf edlde edilebilir. Pişirme işlemi sırasında basınçlı veuya mutfak kültürü dilindeki düdüklü tencere kullanmak elektrik / enerji tasarrufu sağlamasını sağlar. Elektrikli ocak ve fırınları pişirme süresinin bitiminden birkaç dakika önce kapatıp kap ve aracın kendi sıcaklığından yararlanılabilir. Bazı mutfaklar uygulanan fırında gerekli olmadıkça ön ısıtma yapılmamalı, yapılırsa bile 5-10 dakikayı aşmamalıdır. Fırın kapağının mümkün mertebe az açılması ve cam penceereden pişirme işleminin yapılması sağlanmalıdır. Her açılışında %30'lara varan enerji kaybı yaşanacaktır.

Sizlerde daha ilk andan itibaren kazanamak istiyorsanız hemen www.kiyaslamanya.com 'a gelin ve kazanmaya başlayın.