Ucuz indirimli Elektrik
İndirimli Elektrik
Haberler
Aydınlatmadaki Elektrik Tüketimi ve Tasarruf
ucuz aydınlatma lamba tuketimi elektrik

Aydınlatmadaki Elektrik Tüketimi ve Tasarruf


Evlerimizde en çok kullanılan elektronik ürünlerimizin başında kuşkusuz aydınlatma elemanları ilk sırayı alır , bu yazı tam sizler için lambalarımızın ne kadar elektrik elektrik harcadıkları hakkında ve size verebileceğimiz tavsiyeler üzerine kaleme alınmıştır.

Evlerimizde aslında tekil olarak olmasa en büyük elektrik giderlerimizden biriside kullandığımız aydınlatmalarımızdır. Eski tip akkor ampullerimiz olsun , halojen ampüllerimiz olsun evlerimizin olmassa olmazlarıdır. Evlerde elektrik tasarruffunun önceliklerinden biriside aydınlatma elemanlarımız olması gerekir. Ampullerimiz gerçekten çok fazla elektrik tüketiyorlar.

Tasarruflu ampuller hayatımıza gireli çok uzun zaman olmadı. Artık sizlere tavsiyemiz tasarraflu ampüllerde değil onun yerine led ampullerdir. Tasarruflu ampullerin üretilme amaçları, akkor ampullerin yerini alıp daha elektrik ile aynı değerde ışık vermesi ve böylece sistemin elektrik tasarrufuna gitmesiydi.

Elektrik olarak sonsuz bir kaynağa sahip olmadığımız için bu ampullerin geliş amaçları itibari mantıklı idi. Aslında bu ampüller standart eski akkor ampullerin duylarında çalışan floresan lambalardır. Tasaruffullu ampülerin içinde argon ve bir miktar cıva buharı vardır. Tasarruflu ampüllerin iç yüzeyi fosforla kaplı ve elektronik balast ve elektrot elemanlarından oluşurlar. Lamba çalıştırıldığında cam tüpün iki ucunda bulunan elektrotlar arasında yüksek bir gerilim sayesinde tüpün iç hacmindeki argon gazında elektron akışı olur ve elektronlar bir uçtan diğer uca giderken cıva atomları ile çarpışarak insan gözünün göremediği mor ötesi ışık üretirler . Bu ışık tüpün iç tarafını kaplayan fosfor atomları tarafından emilir ve görebileceğimiz dalgaboyunda bir ışık olarak oluşur. Genel olarak tüm lambaların ışık rengi sıcaklık birimi olan Kelvin (K) ile gösterilir ve tasarraflu ampullerin rengi bu ölçü birimi ile 2700 K ile 6500 K arasında değişir. Akkor ampullerin ışık rengine yakın bir ışığı tasarruflu ampulle elde edebilmek için, akkor ampullerin ışık rengi olan 2400K-2900K aralığına yakın ışık rengine sahip tasarruflu ampuller (2700K-3000K) kullanılabilir.

Tasarruflu ampulleri diğer floresan lambalardan farklı kılan özellikleri, kullanımının kolay olması ve içerisindeki elektronik balastın veriminin yüksek olmasıdır. Tasarruflu ampuller, akkor ampullere oranla %80 ' e varan bir verimlilik ile çalışabilir. Örnek vermek gerekirse evlerimizde sıklıkla kullandığımız 100 Watt’lık akkor eski sistem bir ampulun verdiği ışık miktarını 20 Watt 'lık tasarraflu bir ampul verebilir. Akkor ampullerde enerji kaybı gerçekten çok fazladır çünkü elektrikten ışık üretilirken ortaya çok fazla ısı vardır. Belki kullanırken fark etmişsinizdir yanan ampulleri değiştirirken soğuması beklenir yada havlu ile değiştirilir.


Buna karşı tasarruflu ampuller ise çok daha az ısınıyor yani ısı üretiyorlar ve bunun sonucunda da elektriği daha verimli kullanıyorlar. Bu kadar yüksek bir verimliliğe yani enerji tasarrufu sağlamasına rağmen çok fazla kullanılmamasının sebebi akkor ampullere oranla fiyatlarının fazla olmasıdır. Orta ve uzun vadede düşünülmediği zaman toplamdaki bütçe daha negatif oluyor ama insanlar günü kurtarmayı tercih ediyorlar. Ortalama olarak tasarruflu ampulün kullanım süresi 10.000–15.000 saat arasındadır. Buna karşı normal akkor ampul ise 2000-3000 saat civarındadır. Eski tip akkor aydınlatma ampullerinde ışık gücünü ayarlayabilme analog olarak yapılabilir ama tasarruflu ampullerin bu özelliği ne yazikki yoktur. Tasarruflu ampullerin bir çoğunun ışık algılayıcılarla, hareket algılayıcılarla ya da zamanlayıcılarla kullanılması sonucunda çalışma ömürleri çok kısalır. Bu yüzden ampulü satın almayı düşünmeden önce istediğiniz uygulamayı destekleyip desteklemediğini düşünmeniz gerekir. Led ampüller ise bambaşka bir sistem ile çalışır. LED ve diğer Ampuller arasındaki farklardan biriside teknolojik farktır. LED en son teknolojidir ve başka bir deyişle en verimli teknolojidir. Bununla birlikte içeriğinde herhangi bir doğaya zararlı madde barındırmaz. LED ampul faturanıza %90’a mertebesinde bir tasarruf sağlayabilir. Ayrıca eski tip ampuller gibi cıva gibi doğaya zararlı madde içermediğinden dolayı sağlığınıza hiçbir yan etikisi veya negatif bir durumu söz konusu değildir. LED ampullerin diğer ampullere oranla negatif yönü ise çok pahalı olmaları ama bu sadece yatırım maliyeti olarak etki etmektedir , orta ve uzun vadede kesinlikle çok karlı bir yatırım olacaktır ve sadece bütçenize değil insanoğlu için yani başka bir deyişle küresel ısınmaya karşı küçükte olsa bir katkınız olacaktır.indirimli-elektrik-led-ampul-tuketimi

LED ampuller diğer ampullerden çok uzun süreli kullanım ömrü sunar. Bazı üreticiler 40000 saat ömrü direk yazılı olarak veriyor. 40000 saat ömrün çok üzerine çıkanda üreticiler var. Eğer sizlerde ampullerinizi çok uzun zamanlı çalıştıracaksanız size tavsiyemiz LED ampullerden yana olacaktır. Yaklaşık olarak 20 Sene mertebesinde bir çalışma ömrü olan LED aydınlatmaların şebeke problemlerine karsı da geniş voltaj aralığı ile çözüm getirdiği için dayanıklılık süresi gayet uzundur. LED ile Yüksek ışık verimi düşük Wattlar ile alınabilmektedir ve fatura üzerine direk % 90 ' ladar varan tasarraflar söz konusu olacaktır. LED ne demek derseniz açılımı Light Emitting Diode yani “ışık yayan diyot” kavramının kısaltmasıdır. LED aydınlatmalar ile birlikte ışık kalitesi çok yüksek noktalar ulaşmakta ve bu kaliteyi çok daha düşük enerji tüketimiyle elde edebilir olduk. İç mekan aydınlatmalarında ürün çeşitliğiyle her alanda kullanılabilir.

Ayarlanabilir LED ürünleriyle birliktede kişinin istediği rengi ve ışık gücünüde çok rahatlıkla ayarlayabilme fonksiyonu vardır. Devir tasarruf devri olduğu için sadece yüksek enerji tüketiminin olduğu yerlerde değil en küçük birimde dahi LED ampul kullanılmadır. Bu kullanım ülke ekonomisi ve tüketiciye olumlu yatırımlar olarak geri dönüş yapabilecektir. Genel olarak toplayacak olursak , LED aydınlatıcılar diğer tüm aydınlatma ürünlerine göre avantajlıdırlar.Bunuda 3 ana başlıkta toplayabiliriz. Daha az enerji tüketirler , uzun ömürlüdürler ve çevreye daha duyarlı canlı yaşamına zararlı ürün veya salınımları yoktur. İnsanlar hep ışıkların parlaklık veya güçlerini watt birimi ile kıyaslarlar. Ama çok yanlış bir düşüncedir. Ampullerin parlaklıkları veya ortamı aydınlatmaları watt ile ilgisi olsada yüzde yüz değildir. Farklı teknolojik aydınlatma ürünlerinin watt değerlerini kıyaslayarak aydınlatmalarını mukayese edemeyiz. Aydınlatma ürünlerinin parlaklığı veya aydınlatmaları aslında lümen (lm) cinsinden ölçülür. Şeffaf akkor ampullerin daha çok ışık vermesi için içlerindeki telin daha çok ısınması gerekirken LED aydınlatma ürünlerinde böyle bir mecburiyet yoktur. LED aydınlatma lambaları, çok daha düşük bir watt enerjisi harcayarak klasik bir ampulle aynı derecede ışık verebilir (lümen cinsinden) . Mesela 60 watt değerindeki akkor bir ampul 10 watt değerindeki şeffaf ampule göre daha parlaktır ancak, 9 watt’lık LED lambadan daha az ışık verir. LED lambalar sağlımıza etki edecek herangi bir zararlı madde içermediği gibi radyasyonda yaymaz. LED lambaların ömüler çok uzundur. ortalama olarak testlerde 12-13 sene en az ömürleridir ve açılıp kapanmaya bağlı olarak ömürleri azalmaz. LED lambalar ışık üretirken ısı vermezler o yüzden çıplak el ile dokunulduğunda herhangi bir sorun oluşturmaz. Yaz aylarında bir de aydınlatma elemanlarını soğutmak için klima masrafınızda ortadan kalkar.

Sizlerde daha ilk andan itibaren kazanamak istiyorsanız hemen www.kiyaslamanya.com 'a gelin ve kazanmaya başlayın.