Ucuz indirimli Elektrik
İndirimli Elektrik
Haberler
Klima Elektrik Tüketim ve Tasarruf Sizce Neyi İfade Ediyor?
ucuz klima tuketimi indirim elektrik

Klima Nasıl Kullanılır


Klima ne kadar elektrik tüketir diyen tüketiciler , bu yazı tam sizler için klima ne kadar elektrik elektrik harcar , toplam elektrik tüketimimiz içinde yüzde kaçı klima tarafından kaynaklanıyor.

Evlerde alınan ilk beyaz eşya ürünü kuşkusuz klima değildir ama küresel ısınma ile birlikte artan sıcaklar ve nem oranları neticesinde artık klima bir lüks değil ihtiyac halini almaya başladı. Klimalar öncelikle kışın herhangi bir şekilde bir ısınma aracı olarak kullanmak için 2 kere düşünmek gerek. Doğalgaz her ne kadar birim metreküp fiyatı artsada klima ile ısınmadan daha mantıklı olabilir. Sadece sizin oda sayınız ve metrakareniz çok küçük ise yada iklim olarak sıcak iklimli bir bölgede iseniz o zaman düşünebilirsiniz. Dünya'nın küresel olarak ısındığınıda unutmayalım.

Akıllara gelen başka bir soruda A sınıfı bir klima mı yoksa inverter klima mı almam gerekir sorusudur. Her şekilde sizlerein dikkat etmeniz gereken klimaların ne kadar elektrik tükettikleridir. Tabiki ürünlerin üzerinde yazan değerler ile eve veya ofisinize gelip kurduktan sonraki değerler de aynı olmaz o da işin diğer bir tarafıdır ama şimdi o kısım ile ilgilenmeden direk konuya odaklanalım. Klima ve elektrik tüketimi deyince bakmanız gereken ilk şeyin klimanızın inverter olup olmadığıdır. Mesela aynı marka model'de inverter bir klima 12.000 btu için 0.97 kw7h , normal A sınıfı ise 1,08 kw/h elektrik tüketmektedir. Ok buraya kadar herşey normal ama en önemli soruya geliyoruz , siz klimayı ne kadar kullanacaksınız ve bu klimanın olduğu ortamın şartları nasıl? Yaklaşık bir aile normal hava koşullarında inverter alması için klimayı 12 ay kullanması gerekir. Yani yaz kış kullanacak biri için inverter daha mantıklı olacakken sadece yaz ayında 3-4 ay kullanacak biri için A sınıfı klima daha mantıklı olacaktır. Günlük 7 saat çalışma ve 3,5 ay da zaman olarak hesapladık. Siz günde 7 değil 20 saat aralıksız çalıştırıyorum derseniz ve 3,5 ay değil 8 ay derseniz o zaman sadece yaz ayında kullanlar için bile avantajlı olacaktır.

A sınıfı bir klima tahminen 9.000 btu ' luk bir elektrikli klima saatte 0,8kw elektrik harcar. Kabaca birim fiyat 0,25 TL ' den hesalanırsa , bir klima 1 saatte 0,2 TL ' lik elektrik tüketir. Klimayı günde 8 saat çalıştırısanız yaklaşık olarak 1 günde 1,6 TL ' lik elektrik harcar . Bu elektrik tüketimi az olarak gözüksede ilk bakışta 1 ay çalışacağı düşünülürse 48 TL 'lik faturaya ek bir maliyeti olacaktır. 9.000 btu 'dan daha çok olursa veya 1 günde daha çok saat klima açık kalırsa bu sarfiyat yükselecektir.

A sınıfı bir klima tahminen 12.000 btu ' luk bir elektrikli klima saatte 1,08 kw elektrik harcar. Kabaca birim fiyat 0,25 TL ' den hesalanırsa , yaklaşık bir klima 1 saatte 0,3 TL ' lik elektrik tüketir. Klimayı günde 8 saat çalıştırısanız yaklaşık olarak 1 günde 2,5 TL ' lik elektrik harcar . Bu elektrik tüketimi az olarak gözüksede ilk bakışta 1 ay çalışacağı düşünülürse 75 TL 'lik faturaya ek bir maliyeti olacaktır. 12.000 btu 'dan daha çok olursa veya 1 günde daha çok saat klima açık kalırsa bu sarfiyat yükselecektir.

A sınıfı bir klima tahminen 18.000 btu ' luk bir elektrikli klima saatte 1,78 kw elektrik harcar. Kabaca birim fiyat 0,25 TL ' den hesalanırsa , yaklaşık bir klima 1 saatte 0,44 TL ' lik elektrik tüketir. Klimayı günde 8 saat çalıştırısanız yaklaşık olarak 1 günde 3,55 TL ' lik elektrik harcar . Bu elektrik tüketimi az olarak gözüksede ilk bakışta 1 ay çalışacağı düşünülürse 106,8 TL 'lik faturaya ek bir maliyeti olacaktır. 18.000 btu 'dan daha çok olursa veya 1 günde daha çok saat klima açık kalırsa bu sarfiyat yükselecektir.

A sınıfı bir klima tahminen 24.000 btu ' luk bir elektrikli klima saatte 2,19 kw elektrik harcar. Kabaca birim fiyat 0,25 TL ' den hesalanırsa , yaklaşık bir klima 1 saatte 0,54 TL ' lik elektrik tüketir. Klimayı günde 8 saat çalıştırısanız yaklaşık olarak 1 günde 4,38 TL ' lik elektrik harcar . Bu elektrik tüketimi az olarak gözüksede ilk bakışta 1 ay çalışacağı düşünülürse 1130 TL 'lik faturaya ek bir maliyeti olacaktır. 24.000 btu 'dan daha çok olursa veya 1 günde daha çok saat klima açık kalırsa bu sarfiyat yükselecektir.

Bu rakamlar tam güç ile kesintisiz olarak çalıştırılmasıyla yazılan çok kaba rakamlardır. Eğer sadece klimaların nem özelliğini açarsanız veya perde ve camları sıkı sıkı kapanmış olursa bunun da etkisi olacaktır.

Klima alırken nelere dikkat etmem gerekir?

Kalitesini kanıtlanmış ürünler tercih etmeniz ilk ilkeniz olmalıdır. Ne kadar kaliteli olursa tahminen o kadar yeni teknoloji olacaktır ve o kadar daha az elektrik tüketimi olacaktır.

Hangi kapasitedeki klimayı seçmeliyim ?

İlk önce hangi odaya yerleştireceksiniz o odanın ısı kayının bilinmesi gerekir. Isı kaybına göre klima kapasitesi seçilmelidir ki sizin bütçenize zarar vermesin. Odanızda herhangi bir yalıtım yok ise , yalıtım yaptırmak öncelikli hedefiniz olsun.

Klima için düzenli servis ve bakım önemlimidir?

Yılda 2 kez bakım yapılması tavsiye edilir ki daha az enerji tüketimi sağlasın.


Kiyaslamanya.com ise bu anda devreye giriyor ve insanlar ucuz elektrik denince akıllarında artık elektriği daha ucuza alacakları kavramı var ama nasıl alacaklarını bilmiyorlar. Eğer sizlerde artık elektriğinizi başka firmaya taşımak istiyorsanız www.kiyaslamanya.com adresini ziyaret edin ve onlarca elektrik firmasının onlarca tarifesi arasında boğulmadan basit bir şekilde elektriğinizi taşıyın. Tek yapmanız gereken www.kiyaslamanya.com adresinden elektrik segmesinden arama kriterlerini doldurmak ve sonradan sizin için en uygun olan elektrik tarifesini seçip başvur düğmesine basmak olacaktır. Ondan sonra bilgilerini doldurup kiyaslamanya.com ' un bu konuda uzman deneyimli satış temsilcileri tarafından aranmanızı bekleyin.indirimli-elektrik-klima-tuketimi

Sizlerde daha ilk andan itibaren kazanamak istiyorsanız hemen www.kiyaslamanya.com 'a gelin ve kazanmaya başlayın.