Ucuz indirimli Elektrik
İndirimli Elektrik
Haberler
Çamaşır Makinesi'nin Tüketimi ve Tasarruf Yöntemleri
ucuz camasir makinesi tuketimi elektrik

Çamaşır Makinesi'nin Tüketimi ve Tasarruf Yöntemleri


Çamaşır makinelerin fiyatları öncelikle 700 TL ' den 2500 TL' ye kadar değişir. Enerji sınıfı , özellikleri ve iç hacmine göre farklılıklar gösterir bazı makineleri kurutucu özellikleride vardır. Evlerimizde kullandığımız elektronik ve elektrikli ev aletlerinin kullandığımız zaman tükettikleri (harcadıkları) elektrik birbirlerine göre değişiklik göstermektedirler. Elektronik aletler içinde en çok elekrik tüketen ev aletlerinin arasıdan kuşkusuz Ütü, Saç kurutma makinesi, Elektrik süpürgesi, Bulaşık ve Çamaşır makineleri gelmektedir. Bunlara göre daha az elektrik tüketen müzik setleri, radyo hatta televizyonlar bile daha zamanda daha az elektrik tüketirler.

Çamaşır makinelari ne kadar elektrik harcıyor (tüketiyor) dersenizde modelden modele değişmekle birlikte eski tipleri saatte 1,3 kW 'a kadar çıkmaktadır. Tabiki 30 derece ile 60 derece arasında veya kac devirle döndüğü , ön yıkama yapıp yapmadığı bile parametrelerden bazılarıdır. Ama 4 kişilik bir aile kabaca ayda çamaşır makinesinin tüketiminden 5 TL ' lik bir fatura ile karşı karşıya kalır.

Kabaca çamaşır makinelerinin elektrik tüketimleri tüm ev elektrik tüketiminin % 8 ' ine karşılık gelir.

Elektrikli Ev Aleti Yüzdesel Olarak Ne Kadar Elektrik Tüketimi Olduğu
Buzdolabı % 31
Klima % 15
Çamaşır Makinesi % 8
Kurutma Makinesi % 3
Isıtıcılar % 9
Televizyon % 6
Aydınlatma % 11
Elektronik Aletler % 5
Geri Kalan Diğerleri % 5

Elektrik faturanız çok mu fazla geliyor sizde? Belki de faturanızın fazla olmasının sebebi evinizde kullandığınız elektrikli ev aletlerinden birisidir. Televizyon,buzdolabı,klima,bilgisayar,çamaşır makinası,saç kurutma makinesi,derin dondurucu,bulaşık makinesi,elektrikli ısıtıcı (soba veya diğer benzer ısıtıcılar ) faturanıza etkisini hesaplamanız geremektedir. Elektrik sayaclar harcadığınız anlık ve toplam aktif enerjiyi sizlere gösterebilir. Siz gün gün kontrol ederek hangi ev aletinizi ne kadar kullandığınızı çok rahatlıkla ölçebilirsiniz. Elektrik faturalarınızda bu değer üzerinden işlenerek sizlere gelir. Daha ucuz ve indirimli elektrik kullanmıyorsanız yapabileceğiniz tek şey aylık elektrik tüketimizi düşürmek olacaktır. Bunun başında ise ürünlerinizi değiştirma zamanları geldiği zaman onları enerji verimli olanlarıyla değiştirmek olacaktır. Her evde öncelikli olarak aydınlatma sistemini değiştirmeyi tavsiye ediyoruz. Evinizde eğer ucuz ve indirimli elektriğe geçiş yapmadıysanız ilk olarak yapmanızda kazanç sağlayacağınızı düşündüğümüz normal ampüllerinizi enerji verimli ampüllerle değiştirmenizdir. Eğer A+ veya A++ enerji sınıfı beyaz eşya, elektrikli ev aletleri kullanırsanız direk enerji faturanıza pozitif şekilde yansıyacaktır.

Sizlere evlerinizdeki elektrikli ev aletlerinizin tüketimlerini nasıl hesaplayabileceğiniz üzerine bazı önerileri sizlere söyleyebiliriz. Tek tek kullandığınız ürünleri fişe takın 10 /15/30 dakika çalıştırın ve öncesi ve sonradaki elektrik sayacını okuyunuz. Tabiki buradaki en önemli nokta elektrik harcayan başka tüm elektrikli ev aletlerini fişten çekiniz çekemeyeceğiniz ev aletlerinden başlayarak onları çıkartarak yapabilirsiniz. Mesela öncelikle buzdolabını ölçebilir ve buzdolabının elektrik tüketimini belirledikten sonra buzdolabını kapatmasanız bile onunla çalışan başka elektrikli ev aletinin tüketimini toplam değişimden buzdolabının tüketimini çıkartarak bulabilirsiniz. Bundan başka ürünlerin üzerinde de ürünler hakkında kaç watt enerji tükettiklerini yazan etiketleri olmak zorunda. Bazı ürünlerde de gerilim ve akım yazabilir, burada da önce gücü hesaplamamız gerekir. Örnek vermek gerekirse , LED ekranının arkasında 220V ve 0,2 A yazar. Volt ile Akım çarpımı bize ürünün gücünü verecektir. 220 x 0,2 = 45 Watt olarak bulunur. Elektrik faturası ise bu cihazın harcanan bulduğumuz Watt ile kaç saat çalışdığını çarparak bulucağımız değeri birim elekrik fiyatı ile çarpımı ile bulucaktır. Örnekteki 45 Watt ' lık cihazımız 10 saat açık kaldı ise 450 KwH yada 0,4 Kwh günlük aylık ise bunu 30 ile çarparız 12 kWh bunuda elektrik birim fiyatı olan 0,3 TL dersek 3,6 TL olacaktır yaklaşık. 0,3 TL ' ide tamamen yaklaşık olarak verdim , ucuz ve indirimli elektrik kullanıp kullanmadığınız veya tek / 3 zamanlı sayac kullanıp kullanmadığınıza göre değişecektir.

Evlerimizde genelde küçük metrekareli ıslak alanlar olduğu için kurutma makinelerimiz için yer bulamıyoruz. Bunu göre üretici firmalar çamaşır makinelerinin içine kurutma özelliğide yerleştirmişlerdir. Yer sıkıntısı yaşayan tüketiciler için bu çok güzel bir yenilik olarak karşımıza çıktı. Yıkama özelliğinin yanına kurutma makinesini yerine getiren bu teknolojik ürünler normal ev aletleri olarak yıkama kapasitesinin hemen hemen yarısından biraz daha fazla kurutma özelliğini sizlere sunuyrolar Bu yeni sistemin dezavantajı ise tam dolu kapasitede kurutma yapamamalarıdır. Önümüzde günlerde o özelliklerde gelirse şaşırmamak gerek ama şu an yakın bir gelecekte gözükmüyor. Yaklaşık olarak A sınıfı ve AA sınıfı kurutucu özellikteki bir çamaşır makinesinin elektrik tüketimi 4,5 kW ile 6 kW arasında değişiyor. Bu rakam hem yıkama hem de kurutma yaptıktan sonraki değerler. Ortalama olarak ta 9 kg lık yıkama 6kg lık kurutma olarak belirtilmiştir.

Öncelikle kurutma işlemi yıkama işleminden daha çok elektrik harcadığı (tükettiği için) çamaşırlarınızı zorunlu kalmadıkça yaz aylarında kurutma makinanızı kullanmadan çamaşırlarınızı asın. İkincisi çamaşırlarınız az ise ekonomik programları ve kısmen daha düşük sıcakları seçiniz. Eğer çamaşırlarınız çok kirli değilse de aynı şekilde kısa ve daha az sıcak olan programları tercih ediniz. Eğer zorunlu değilseniz çamaşır makinenizi doldurmadan yarı dolulukta mesela çamaşır makinenizi çalıştırmayın ve tam dolmasını beklemeye özem gösterin.

Çamaşır makinesinin çevresinde duvar ile arasıdna en az 5 cm boşluk olmasına özen göstermeniz gerekir. Kitapçıklarda yazandan fazla miktarda deterjan kullanılmamalıdır. Aşırı köpüren ya da az veya fazla deterjan makineye konulması verimsiz temizleme ile eş anlamlıdır. Çamaşır makinesinde yıkanan çamaşırların maliyeti, büyük ölçüde kullanılan sıcak suyun miktarına bağlıdır. Çamaşırlar gerekmedikçe yüksek sıcaklıkta yıkamak yerine ılık (30- 40 oC ) veya soğuk suyla yıkanmalıdır. Elektrik enerjisinin %80-%90 'ı sadewce suyu ısıtmak için kullanıldığını unutmayın. Çamaşır makineleri, yıkama programlarına uygun olarak tam doldurulmadan çalıştırılmamalıdır. Çok kirli çamaşırlarınız daha önceden bir süre suda bırakmak veya varsa otomatik çamaşır makinesindeki ıslatma fonksiyonunu kullanarak ikinci yıkamayı kaldırmak enerjiden önemli bir tasarruf sağlar. Kirli çamaşırları farklı cinsleri ve kirlilik oranlarına göre farklı yıkayarak hepsi için minumum gerekli programları seçmenizde fayda olacaktır. Çamaşır makinesinin süzgeci belli aralıklarda kontro edilmelidir.​​


Kiyaslamanya.com ise bu anda devreye giriyor ve insanlar ucuz elektrik denince akıllarında artık elektriği daha ucuza alacakları kavramı var ama nasıl alacaklarını bilmiyorlar. Eğer sizlerde artık elektriğinizi başka firmaya taşımak istiyorsanız www.kiyaslamanya.com adresini ziyaret edin ve onlarca elektrik firmasının onlarca tarifesi arasında boğulmadan basit bir şekilde elektriğinizi taşıyın. Tek yapmanız gereken www.kiyaslamanya.com adresinden elektrik segmesinden arama kriterlerini doldurmak ve sonradan sizin için en uygun olan elektrik tarifesini seçip başvur düğmesine basmak olacaktır. Ondan sonra bilgilerini doldurup kiyaslamanya.com ' un bu konuda uzman deneyimli satış temsilcileri tarafından aranmanızı bekleyin.indirimli-elektrik-camasir-makinesi-tuketimi

Sizlerde daha ilk andan itibaren kazanamak istiyorsanız hemen www.kiyaslamanya.com 'a gelin ve kazanmaya başlayın.