Ucuz indirimli Elektrik
İndirimli Elektrik
Haberler
Üç Zamanlı Akıllı Sayaç
akilli sayac

Üç Zamanlı Akıllı Sayaç


Akıllı Sayaç konusu son zamanların en çok konuşulan konuların başında geliyor. Elektrik tüketiciler bizim sayacımız ne diye soruyorlar. Bu öğrenmenin en kolay yolu direk elektrik faturanıza bakmak olacaktır. Elektrik faturanızda akıllı sayac mı (üç zamanlı sayaç) yoksa normal eski sistem sayaç mı kullandığınızı gösterir. Eski ve yeni tip akıllı 3 (üç) zamanlı sayacın ne farkı var ? Hangisini almak daha mantıklı veya değiştirme hakkımız varmı?

Bununla ilgili olarak eğer sizlerde üç zamanlı elektrik sayac hakkında daha şey bilmek ve geçiş yapmak istiyorsanız yazımınızın devamınıda okuyunuz ve belkide elektrik faturalarınızda çok büyük bir tasarrruf yapma ihtimali oluşmasını sağlayın,

Evet acaba akıllı sayaçlar bizler için iyi mi kötü mü? Akıllı üç (3) zamanlı sayaç ile kendi sayacımı değiştirsem kara geçermiyim yoksa tam tersi zararmı ederim? Öncelikle akıllı sayaç ne demek onu açıklayarak başlayalım. Akıllı üç zamanlı sayaç tüketilen elektiriğimizin günün hangi zaman diliminde tüketildiği bizlere söyleyen aslında normal mekanik bir sayaçtan dan çokta farklı olmayan sayaçtır. Başka bir deyişle akıllı sayaçlar aslında bize elektrimizi hangi saatte tükettiğimizi söyler ve ona göre bize fatura gelmesini sağlar.

Peki neden akıllı sayaçlar?

Elektrik tedariçimiz yani elektik firmamız bize 2 farklı şekilde fatura gönderebilir.

1) Tek Zamanlı: Elektrik tüketiminin bedeli günün her saati için aynıdır. Yani 7 gün 24 saat tüm yıl boyunca ne kadar elektrik harcarsak harcayalım , elektrik tüketimimimiz günün hangi zamandan yaptığımızdan bağımsız şekilde faturalandılır. Tek zamanlı sayaçlar bizim eski sistem sayaçlarımızdır. Mekanik sayaç terimide kullanılabilir. Bazı tüketiciler buna mekanik sayaç der ve akıllı değilse , o zaman sayacımız mekanik sayaç yani tek zamanlı sayaçtır.

2) Çok Zamanlı Tarife: Elektrik tüketim bedeli 3 farklı zaman dilimine bölünmüştür. Bunlar T1,T2 ve T3 olarak adlandırılırlar.,

T1 (Gündüz) 06.00-17.00
T2 (Puant) 17.00-22.00
T3 (Gece) 22.00-06.00

Çok zamanlı tarifeyi tercih eden tüketiciler akıllı sayaçlar kullanmaktadır.


Peki Kimlerin Akıllı Sayaç Kullanması Daha Karlı? Kimler kullanması gerek ve kimler kullanması kendileri için daha pahalıya mal olur. Bu tamamen tüketicilerin alışkanlıklarına bağlı olarak değişmektedir. Hangisinin sizin için daha avantajlı olduğuna siz karar verin ve ona göre kendi planlamanızı yapın. Ev yani normak mesken elektrik tüketiciler için elektriğin birim fiyatlarına bakın


Tarife Türü Saat DilimiGeçerli Olduğu Saat Aralıkları Elektrik Birim Fiyat
Tek Zamanlı Tarife Tüm Saatler 00.00-24.00 23.4 Kuruş TL
Akılı Sayaç İle Çok Zamanlı Tarife T1 (Gündüz) 06.00-17.00 21.8 Kuruş TL
Akılı Sayaç İle Çok Zamanlı Tarife T2 (Puant) 17.00-22.0037.08 Kuruş TL
Akılı Sayaç İle Çok Zamanlı Tarife T3 (Gece) 22.00-06.00 10.7 Kuruş TL


Bu fiyatlar ışığında elektrik tüketimleri aynı, ancak tüketim alışkanlıkları farklı 4 tane mesken tüketicisini araştıralım.


Birinci Tüketicinin Elektrik Tüketimi :


Saat Dilimi Tüketilen Enerji
T1 35 kW
T2 35 kW
T3 35 kW


İkinci Tüketicinin Elektrik Tüketimi

Saat Dilimi Tüketilen Enerji
T1 40 kW
T2 5 kW
T3 50 kW


Üçüncü Tüketicinin Elektrik Tüketimi

Saat Dilimi Tüketilen Enerji
T1 30 kW
T2 50 kW
T3 25 kW


Dördüncü Tüketicinin Elektrik Tüketimi

Saat Dilimi Tüketilen Enerji
T1 45 kW
T2 40 kW
T3 75 kW


Dördüncü Tüketicinin Elektrik Tüketimi

24,416 38,031 14,598
Tüketim Zamanı Birinci Tüketici İkinci Tüketici Üçüncü Tüketici Dördüncü Tüketici
T1 35 40 30 45
T2 35 5 50 75
T3 35 50 25 100
Tek Zamanlı Fatura Tutarı 26 TL 23,75 TL TL 26 TL 55 TL
Çok Zamanlı Fatura Tutarı 26 TL 18 ,5 TL/td> 29,5 TL 53,3 TL


Tablodan da anlaşılacağı gibi tek tarifeli sayaç yani tek zamanlı sayaç kullanan bir tüketicinin elektriği hangi saatte tükettiği önemli olmadan tek birim fiyat ile çarpılıyor . Ama çok zamanlı sayaç kullanan bir elektrik tüketicisi ise tükettiği elektriği zaman ile bağıntılıdır ve EPDK ' nın belirlediği zaman dilimlerinin elektrik birim fiyatları ile çarpılarak elektrik faturası gelir. Akıllı sayaç kullanırsanız Puant zaman diliminde yani akşam 5 ile 10 arasında daha az elektrik kullanırsanız o zaman üç zamanlı akıllı sayaç kullanmanız sizin için daha avantajlı olur ama daha çok elektrik tüketiminiz eğer Puant zaman diliminde ise yani elektrik harcaması daha çok aksam 5 ile 10 arasında ise o zaman tabiki tek zamanlı sayaç sizin için daha doğru olacaktır.


Çok Zamanlı Tarifeye Nasıl Geçerim Üç zamanlı tarife kullanmak isteyen tüketiciler yazılı olarak mevcut elektrik tedarikçisine başvurması gerekmektedir Sayacınızın akıllı (zamana göre tüketimi ölçebilen) olmalıdır Sayacınızın elektronik (dijital) sayaç olması üç zamanlı tarifede olduğu anlamına gelmez.


Akıllı sayaçlar için ekstra bir fiyat verilmesi gerekiyor. Abonelerin başvurmaları gerekiyor. Tassarruf etmek amacıyla kullanılan elektronik sayaçlar eğer bilinmeden kullanılacak ise faturalara negatif etki eder. Bir anda faturalar artar. Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ (TEDAŞ), halk arasında ’akıllı sayaç’ olarak bilinen üç zamanlı faturalandırmayı, ancak abonenin başvurusu halinde uyguluyor. Eğer bu durum olmaz ise halde tüm gün boyunca tüketilen,harcanan elektriğin tek fiyat üzerinden hesaplandığı eski normal faturamız ve tarifeler güncel olur. Eski sayaçlarınız ise herhangi bir geri ödeme olmuyor. Burada altı çizilmesi gereken en önemli nokta ise akıllı veya digital olarakta adlandırılan üç zamanlı sayaçların hiçbir şekilde daha az elektrik birim fiyatı sizlere sunacağını düşünmeyin. Tamamen hayatınızı veya işinizi bu sayaçlara yani bu saat dilimlerine uygun yaparsanız o zaman avantajlı olarak elektrik birim fiyatlarından faydalanabilirsiniz. Aksi takdirde hiçbir avantajınız olmaz bilakis zararınız bile olabilir.Tüm hayatınızı akşam saat 10 dan sonrasına programlarsanız anca kara geçersiniz. Sadece sayaç değitirmek yeterli değil yazılı olarkak ta dağıtım şirketine başvurulması gerekmektedir. Akıllı sayaçlarda en çok dikkat edilmesi gereken pile dikkat edilmesi. Elektronik sayaçlar eğer pilleri biterse size tekrar eski sistem olarak tek zamanlı tarifeden elektrik faturanız yansıyacaktır. Bu konuda dikkatli olunuz. Sayaçların pilleri yaklaşık olarak 10 sene dayanmasına rağmen bazı teknik aksaklıklardan ötürü daha önceden de bitebilir. Türkiye'de yaklaşık % 15 mertebesinde bir akıllı / üç zamanlı veya digital olarak adlandırılan sayaçlar kullanılmaktadır.


İstenildiği takdirde üç zamanlı sayactan tekrar tek zamanlı sayaca dönüş sağlanabilir ve elektrik tüketicisi olarak adlandırılan elektrik kullanıcıları tekrar günün tüm saatlerinde aynı elektrik birim fiyatından elektrik tüketebilirler.


Anlaşıldığı gibi tamamen serbest piyasa koşulları altında ve tamamen her öğesi ile özelleşmiş olan bu sektör şu anda tüketiciler ve Türkiye için karşımıza çok önemli fırsatlar çıkartıyor. Bu fırsatlar sadece Türkiye için Dünya için bile artı değerler taşımaktadırlar.


Kiyaslamanya.com ise bu anda devreye giriyor ve insanlar ucuz elektrik denince akıllarında artık elektriği daha ucuza alacakları kavramı var ama nasıl alacaklarını bilmiyorlar. Eğer sizlerde artık elektriğinizi başka firmaya taşımak istiyorsanız www.kiyaslamanya.com adresini ziyaret edin ve onlarca elektrik firmasının onlarca tarifesi arasında boğulmadan basit bir şekilde elektriğinizi taşıyın. Tek yapmanız gereken www.kiyaslamanya.com adresinden elektrik segmesinden arama kriterlerini doldurmak ve sonradan sizin için en uygun olan elektrik tarifesini seçip başvur düğmesine basmak olacaktır. Ondan sonra bilgilerini doldurup kiyaslamanya.com ' un bu konuda uzman deneyimli satış temsilcileri tarafından aranmanızı bekleyin.ucuz-elektrik

Sizlerde daha ilk andan itibaren kazanamak istiyorsanız hemen www.kiyaslamanya.com 'a gelin ve kazanmaya başlayın.